FAAW Frugal Friday – Grocery Shopping With Food Allergies

FAAW Frugal Friday - Grocery Shopping With Food Allergies CradleRockingMama.com

Today’s Frugal Friday post is a little different than normal. Instead of offering a frugal tip, today I’m hoping to bring awareness of the costs of food allergies to NON-food allergic families. 

Grocery shopping with food allergies is not for the faint of heart, you see. 

Food allergy families are already aware of these problems, but may find this a useful post to share with friends and family who don’t quite understand why you’re so financially strapped all the time.

Here, in a nutshell, is why food allergy families often struggle with money:

WE HAVE TO EAT.

Not only do we have the myriad medical costs that often pile up, but our average grocery bill would make and extreme coupon-er immediately pass out in shock!

This week gave me a perfect example to share with you all: Spaghetti Noodles.

I found Ancient Harvest corn/quinoa spaghetti noodles on sale at my health food co-op. Their sale price was $2.35 per box. Normally they’re 90 cents more! I bought a case of them, which entitled me to a 10% discount.

Total price per box? $2.11, down from the normal price of $3.25 per box. That’s a great savings!

However…

Back in our pre-food allergy days, when I was a frugal housewife attempting to drop our monthly grocery costs to under $300 (I laugh, now), I could buy plain old wheat spaghetti noodles for $1 per bag.

So even with my excellent savings, I’m still spending over twice as much for spaghetti noodles as a typical non-food allergic family would have to spend.

Let me also break down a little bit of our absolute monthly necessities.

Zac  and I are on very restrictive diets; him more so than me. For all our restrictions, though, that doesn’t make our costs any less. In fact, it costs more to feed the two of us than it does to feed Darrel and Jed in any given month!

Quinoa

We consume roughly a case and a half of quinoa per month. That’s 18 boxes. As of this writing, Amazon has a case of quinoa seeds for $52.68. However, I’ve paid as much as $66 for a single case before, even on Amazon. That breaks down to $4.39-$5.50 per box, or $79.02-$99.00 per month. Remember, these boxes are only 12 ounces each, too.

Compare that to your typical, plain white rice, which can cost as little as $2.50 for TWO POUNDS.

Beef

Beef is a considerable expense for us. We just bought another cow and picked it up from the butcher. My in-laws give us a deal on the costs of the cows, thankfully, and this cow cost us $1,000. The butchering fee was $195. We netted 350 pounds of meat. That breaks down to a mere $3.41 per pound – which is FAR cheaper than could be found in the grocery store on a normal day.

However, we consume at least 3 cows per year, which means that every month, our beef costs average out to $298.75. Just for the beef.

Water

Some families choose to drink bottled water. Most families drink tap water, generally speaking. Sometimes they throw a filter on the tap, or buy a filter pitcher and call it done. We can’t. We have to use a specific brand of bottled water for safety. No tap water option for us!

Fortunately, we can buy it at the Dollar Tree, but even at $1/gallon, it adds up. Considering we consume 45-55 gallons in a month, that’s an additional $45-55 out of our budget.

Potatos

Last year, according to my health food co-op (who keep records on such things), I consumed 600 pounds of potatos. Since I know I purchased additional bags of potatos at other grocery stores, I think it’s fair to say that my actual potato consumption was probably closer to 700 pounds. That’s just about one case of 50 pounds per month.

Each case costs between $35-60, depending on time of year and seasonality. Let’s split the difference and say that each month I spend $47.50 on potatos.

Olive Oil

In order to make sure we’re getting pure olive oil that hasn’t been cut with other things, we order olive oil directly from Lucero. Since we use huge quantities of olive oil and that is the only safe oil I currently have (aside from tallow), we order in bulk.

Each 2.5 gallon container of olive oil lasts us approximately 2 months, and costs us $130 (with shipping, etc.) That’s $65 per month in olive oil costs.

Goat Milk

Our goat milk costs are reasonsable, actually, at $6 per gallon. Regular, horrible milk at the grocery store is $4-5 per gallon, so the direct price isn’t too high. However, I do have to drive 65 miles one way to pick it up.

Based on my SUV’s gas mileage, that means that in addition to the $54 we spend every month in milk costs, our goat milk costs us an additional $57 in fuel expenses for procurement. That’s $111 per month!

Total for goat milk per gallon with fuel factored in: $12.34.

Eggs

Originally my parents and I agreed that they would pay the same amount they were already paying for chicken feed, and I would pay the difference for the special, corn & soy free chicken feed we are now feeding their chickens.

As parents are wont to do, however, my folks have been kind enough to pay for all the chicken feed expenses since we began the experiment.

So far, their chickens have been eating $53.60 in feed per month. They recently enlarged their brood, however, and the new chickens are hungry! Next month the costs will increase to probably around $160.80 to keep all the chickens fed and happy. (Apparently, these chickens are fond of eating every bug and grub they can find, but still want to eat the feed, too. Hungry birds!)

Still, at $53.60 per month, that makes each dozen (based on 11.5 dozen per month) $4.66. Our family has been taking 6-8 dozen per month, so on an average of 7 dozen our egg costs should be $32.62 monthly.

(Thanks, Mom and Dad!)

MONTHLY TALLY

Quinoa

$89.01

Beef

$298.75

Water

$50

Potatos

$47.50

Olive Oil

$65.00

Goat Milk

$111.00

Eggs

$32.62

TOTAL

$693.88

That doesn’t count for the costs of Zac’s pork, or the (hopefully soon) monthly costs of the bananas. It also doesn’t factor in the costs of the special salt we have to use, or ANY of the foods we feed Darrel and Jed. While, yes, Darrel and Jed eat some of these foods, too, they mostly eat other things.

I still have to buy those other things in addition to the $693.88 per month it takes just to feed me and my not-quite-2-year-old. 

And there is no couponing, no specials, no special grocery store savings games I can play to reduce this food budget.

To quote an overused phrase: It simply is what it is.

And this, dear readers, is why grocery shopping with food allergies is so expensive, so UN-frugal.

We have no choice but to buy the foods and brands that are safe for us, at whatever price it is marked. The lack of options means a lack of PRICE options, as well. 

For this Food Allergy Awareness Week, I hope this post sharing the true “cost” of food allergies in terms of Grocery Shopping will help non-Food Allergic families understand the process of living with food allergies a bit more.

At the very least, I hope other food allergy families will see that they’re not alone in exorbitant food prices.

If there is any tip to be had in today’s post at all, it is simply this: don’t stress about food costs, food allergy families. Use your frugal tips in other places in your life.

In the end, the high costs of our foods and our constant diligence have kept both our kids out of the hospital for almost two years. What’s the phrase? “Pay your doctor, or pay your farmer.”

Yup.

__________

What’s your most expensive monthly grocery cost as a food allergy family?

Tagged , , . Bookmark the permalink.

10 Responses to FAAW Frugal Friday – Grocery Shopping With Food Allergies

  1. DP says:

    WOW! The food costs are amazing. “Regular” groceries are expensive enough but when you add in the issues you have to deal with the cost is staggering. It isn’t just an FPIES issue. We watch what we eat, Even though we eat less than healthful at times trying to buy healthy and acceptable food isn’t easy any longer. We recently got a craving for pineapple. Did you realize all the Dole, Delmonte and other pineapple (and most other fruit) comes from Vietnam, Taiwan, Indonesia or India? Whatever happened to those huge fields of pineapple I saw in Hawaii? Condos? Looking at all the other fruit had the same results. Sorry, but I don’t eat ANYTHING from China or most of those countries. That’s why we’re planning to grow most everything we eat.

    Speaking of that…………I wish you wouldn’t have priced-out the cost of my eggs! It came as a shock to us! LOL Seeing you and Zacman eating them is worth the cost though. If only Jed could enjoy our beautiful, healthy eggs. When the new hens start laying Darrel can enjoy them too…….and maybe we’ll have enough for Grandma & me too. In August we can try Zac on some organic chicken too.
    DP

    • Carrie says:

      LOL Dad! Sorry, but it had to be done. 😉

      The eggs are worth every penny, though! I love the orange yolks. Yes, I wish Jed could eat them, too. Maybe someday…

      I hope the chicken works out, too. Are you sure you have enough for all of us, though?

  2. Amy in SC says:

    I don’t even like to look at the food budget! My family is huge, and we eat huge amounts! Sometimes I think it’s funny and sometimes it depresses my how our cooking has changed. It used to be I would double a meal and have leftovers for sure. Now, I triple a meal and sometimes have leftovers. Eating good food is expensive, allergies make it 100 times worse. We use as much real, whole food as possible. Often we order bulk for savings or split things with other families.

    We are moving to the country soon, and I can’t wait to start growing chickens for the eggs and meat. We eat at least 3 dozen eggs a week. A chicken meal for us takes 2 chickens, and we eat a lot of chicken. We are going to try getting half a cow, but the up front expense scares my husband. We just eat a lot of ground beef from the butcher. I know you can’t, but I am glad we can. Their meat is grain finished which I would like to avoid.

    Is a Berkey water filter something you can use? We are getting one to use with our well water. Are you on city water? We use a lot of water for our sourdough, kefir, kombucha, and other ferments.

    • Carrie says:

      Oh, it will be wonderful when you can start growing your own foods! That makes such a difference, both in price and taste! Yay for you!!

      I’ve heard mixed reviews about the Berkey water filter. Some corn folks can use the water, some can’t. As expensive as it is, we haven’t ventured into that territory, yet.

      Once upon a time I could make up a recipe of tacos and it would feed me for three days. Now I get dinner for Darrel & Jed, lunch for Jed, and then one more lunch or dinner serving for one of them and that’s it. I can’t imagine how many recipes of tacos I’ll have to make up when one day all 4 of us can eat it at once! (And Lord help us when the boys are teenagers! LOL)

  3. Amy in SC says:

    Sorry, typing while parenting. Hit send before finished.

    I hate it for you, but your grocery budget for 4 sounds like ours for 8! I wish I could offer help. At least you have steps to take and some safe food for Zac.

  4. Hi Carrie! Your analysis of the costs is awe-inspiring. It never cropped in my mind that the difference in costs would be so high. Now I know why my family finds it so hard to make the ends meet while my neighbor is always on a beach holiday 🙂

  5. Pingback: FAAW Frugal Friday – Grocery Shopping With Food Allergies … | Saving Money

  6. Pingback: SoFi.com Saved Our Bacon - Cradle Rocking Mama

Comments are love! Tell me what you're thinking!